Zajímové odkazy

Online autobazar a prodej ojetých aut v České republice

Jak poznat porod…

Příchod dítěte na svět je rodiči toužebně očekáván. Nastávající maminku ale většinou po celé těhotenství provázejí i obavy, jak vše, včetně porodu, zvládne. Jak poznat porod je jedna z otázek, na niž těhotné ženy často hledají ve svém okolí odpověď. Důležité je vědět, že běžné těhotenství trvá 36 až 40 týdnů, a k porodu může dojít kdykoliv v této době. Stoprocentně určit termín sice nejde, nicméně tělo budoucí maminky leccos napoví. Existují totiž známky blížícího se porodu, kterých by si gravidní žena měla všímat.

Poslední dny těhotenství

Je jisté, že nad větou, jak poznat porod, přemýšlejí hlavně prvorodičky. Zkušené porodní asistentky potvrzují, že nastávající maminka bude brzy rodit, jestliže již nepřibývá na váze. Dále může dojít k poklesu břicha či k jeho mírnému zmenšení. Těsně před porodem také dochází ke snížení frekvence pohybů miminka, které ale nikdy nesmí zcela přestat! Zhruba 2 až 3 týdny před plánovaným termínem porodu se objevují tak zvaní poslíčci, tedy předzvěstné stahy (narozdíl od porodních stahů však nemají otevírací efekt). Každá prvorodička by měla vědět, že poslíčci jsou stahy nepravidelné, které nezesilují svoji intenzitu, zpravidla trvají krátce a opakují se.

Známky skutečného začátku porodu

Několik dní nebo hodin před porodem rodičce odejde hlenová zátka z děložního hrdla (větší množství hlenu s příměsí krve). Pokud ale nezačnou stahy, nic se zatím neděje. Blížící se porod se může přihlásit i slabým krvácením, avšak pozor na jasně červenou krev. V tomto případě by musel následovat okamžitý odjezd do nemocnice. Porodní bolesti žena nejprve vnímá jako nepříjemné tvrdnutí břicha, avšak jedná se o pravidelné stahy děložního svalstva. Pokud začnou být kontrakce asi jedna za pět minut, a jsou opravdu hodně bolestivé, je třeba ihned odjet do porodnice. Důvodem přijetí na porodní sál je také odtok plodové vody, k němuž může dojít i v klidové poloze maminky, například v noci.

Světlana