DoIt Wiki – jak na to

Česká Republika

Zajímové odkazy

Online autobazar a prodej ojetých aut v České republice

Jak přezimovat muškáty

Muškáty neboli pelargonie jsou rostliny krásné a praktické, když však přijde chladnější období, snad každý jejich majitel musí řešit jejich následující péči. A jak přezimovat muškáty? Nebojte, není to těžké – a pár tipů si ukážeme i dnes.

Začněte už na podzim

Muškáty jsou rostliny poměrně nenáročné, pokud je však chceme udržet stále pěkné, měli bychom s přípravou na přezimování začít už na podzim. A co tedy v tuto dobu udělat? Ideální je odstranit suché listy a zastavit přihnojování. Muškáty díky tomu zastaví svůj růst, což je přes zimní období poměrně žádoucí.

Dalším krokem by mělo být i ořezání letošních výhonů, v zimě by totiž s velkou pravděpodobností vysílily. Tuto část rozhodně nevynechávejte – obvykle je právě toto důvodem, proč muškáty nepřečkají zimu.

Kam muškáty na zimu umístit?

Pravděpodobně se budete muset zabývat i otázkou umístění muškátů a je třeba říci, že úplně nejvhodnější volbou je skleník. Ne všichni jím však disponujeme, proto se nebojte – vystačit si můžete i s prostorem mezi okny či se světlou místností.

Důležité je rovněž vědět, že muškáty patří mezi velice světlomilné rostliny. Proto se snažte zajistit, aby zimní nedostatek světla mohly zvládat bez velkých problémů.

Zimní péče – snadná a efektivní

V zimě by se teplotní podmínky muškátů měly pohybovat od 6°C do 8°C, málokdo je však zvládne zajistit – zvláště pokud bydlíte v bytě. Jestliže ale patříte mezi velké milovníky rostlin, doporučit se dá i malý balkónový skleník – je to přímo ideální volba. Zálivku je nutné v zimě rovněž přizpůsobit této teplotě, proto, pokud se Vám ji podaří dodržet, zalévejte muškáty pouze jednou týdně, jen tak, aby zemina nepřeschla.

A co dál? Ještě pro Vás máme několik rad na závěr:

  • Zálivku začněte pozvolna omezovat již na podzim, muškáty tak neutrpí žádnou újmu.
  • Suché listy odstraňujte průběžně – jinak by se na nich totiž mohly tvořit zárodky plísní.
  • V únoru poprvé jemně začněte s přihnojováním a během jara postupně zvyšujte zálivku dle potřeb rostliny.