DoIt Wiki – jak na to

Česká Republika

Zajímové odkazy

Online autobazar a prodej ojetých aut v České republice

Jak topit v krbových kamnech

Plameny v proskleném ohništi krbových kamen jsou nejen okouzlující podívanou, ale zároveň nás zahřejí. Krbová kamna si pořizujeme i z ekonomických důvodů, neboť dřevo je dnes nejlevnějším druhem paliva. Jak ale správně topit v krbových kamnech, aby účinně vyhřívaly naše obydlí? Pracnost obsluhy se odvíjí především od velikosti spalovacího prostoru. Je-li topeniště prostornější, nemusíme tak často doplňovat palivo (dřevěná polena) a také vzniká více žhavého uhlí, které udržuje kamna po delší dobu teplá. A navíc, čím větší polena se do kamen vejdou, tím méně se nadřeme s řezáním dřeva.

Rošt a popelník

Součástí ohniště krbových kamen zpravidla bývá rošt a pod ním ležící popelník. Kromě palivového dřeva či pelet tak můžeme spalovat i hnědouhelné brikety. Na druhu spalovaného materiálu a velikosti topeniště pak záleží, jak dlouho si krbová kamna udrží topný výkon. Důležité je vědět, že u krbových kamen se jedná o plošné spalování, a proto lze naráz přiložit jen menší množství paliva. Například 3 nebo 4 kg dřevěných polen stačí zhruba na jednu a půl hodiny provozu, topíme-li briketami žár vydrží až deset hodin. Jde-li o hledisko bezpečnosti, je nutné, aby okolí krbových kamen bylo správně zabezpečeno proti požáru. Proto by vzdálenost topidla od zdi měla činit nejméně 30 cm a od bytového zařízení ještě více.

Pravidla pro efektivní topení

K zatápění v krbových kamnech je vhodné suché a drobné dřevo (třeba smrkové třísky) a k přikládání do kamen se používají najednou maximálně dvě až tři polena. Vždy otevřeme přívod sekundárního vzduchu naplno, dokud nově přiložená polínka nevzplanou. Vzduchový ventil přivřeme až v okamžiku, kdy jsou polena dostatečně rozžhavena. Přívod vzduchu pak každý uživatel může redukovat podle vlastních nároků na teplo. Samozřejmě je nezbytné předem si pročíst podrobný postup (zatápění a topení), který je obsažen v návodu na každá krbová kamna.