Zajímové odkazy

Online autobazar a prodej ojetých aut v České republice

Jak upéct dort

Krásně nazdobené dorty jsou oblíbenou pochoutkou, která nesmí chybět na žádné narozeninové párty, svatební hostině nebo při jiné rodinné oslavě. Zajímá vás, jak upéct dort, aby skvěle chutnal a vypadal jako z cukrárny? Stačí dodržovat několik rad a výsledkem bude vynikající dort, který bude chutnat vám i všem hostům. Poctivé dorty pekly už naše babičky, a k velmi oblíbeným stále patří dort čokoládový nebo s ořechy. Pokud patříte k milovníkům sladkostí, pusťte se směle do práce. Nejprve si musíte připravit suroviny na piškot, a to pět vajec, 250 g cukru krystal, 250 g polohrubé mouky a deset lžic horké vody. Z uvedených ingrediencí upečete korpus, který je základem každého dortu.

Příprava a pečení piškotu

Nejdříve oddělíte bílek od žloutků a připravené žloutky ušleháte s cukrem. Jak na to? Po lžících přidáváte horkou vodu a šleháte tak dlouho, až vznikne světle hustá pěna. Poté vmícháte mouku a tuhý sníh ušlehaný z bílků. Těsto vlejete do tukem vymazené a moukou vysypané formy (nebo můžete použít praktický pečicí papír), a pečete ve středně vyhřáté troubě (asi 30 až 35 minut). Je-li piškot správně upečený, jakoby zrůžoví a malinko se odtáhne od okraje formy. Do piškotu lze, během přípravy těsta, přidat také strouhané vlašské ořechy nebo kakao.

Zdobení dortu

To, jak upéct dort, už víte a nyní bude následovat příprava krému a zdobení povrchu dortu. Jakmile upečený piškot vychládne, podélně jej překrojíte a jednotlivé části korpusu pak budete spojovat krémem. Připravit si můžete například krém, na který je potřeba 80 g čokolády na vaření, 130 g másla, 200 g moučkového cukru a dvě lžíce mléka. Tmavou čokoládu nejprve rozehřejete a poté necháte trochu vychladnout. Zatím utřete máslo s cukrem i mlékem do pěny a vešleháte čokoládu. Korpus spojíte částí krému a zbývající krém použijete na potření povrchu dortu a jeho okrajů. Potřené okraje korpusu lze posypat strouhanými vlašskými ořechy. Při zdobení vrchní části dortu můžete použít různé druhy čokoládových polev nebo povrch jednoduše potáhnout marcipánem. Jde-li o dekoraci dortu, vše záleží na fantazii cukrářky.

Světlana