Zajímové odkazy

Online autobazar a prodej ojetých aut v České republice

Jak urychlit porod

Osm měsíců těhotenství vám uteklo, ale ten poslední, devátý, se zoufale vleče. Příchod miminka na svět už očekáváte každým dnem. Snažíte se zůstat klidná, ale pod vlivem zkušeností kamarádky, která nedávno prožila komplikovaný porod trvající deset hodin, se trochu bojíte. Nejraději už byste měla všechno za sebou. Jak to nekonečné čekání nejsnáze urychlit?

Babské rady jenom se souhlasem lékaře

Existuje spousta babských rad jak urychlit porod, které můžete získat od svých maminek a babiček. Je na nich ovšem něco pravdy? Podívali jsme se na některé z nich a soustředili se hlavně na to, co jim říká soudobá medicína a lékaři, abyste si při radostném očekávání zbytečně neublížily.

Smíte maliník i lněné semínko

Doporučuje se odvar z listí maliníku. Jeho příprava je jednoduchá, dvakrát až třikrát denně spaříte čtvrt litrem vařící vody polévkovou lžíci usušeného maliníkového listí a necháte čtvrt hodiny louhovat. Maliník může uspíšit porodní kontrakce. Lékaři proti jeho popíjení nic nenamítají, ovšem zdůrazňují, že byste všechno měla nejdříve zkonzultovat se svým gynekologem. Čaj může v některých případech i uškodit.
Žádné námitky nemají doktoři ani proti pojídání lněných semínek, která změkčují stolici a tím pomáhají uvolnit porodní cesty a otevřít děložní hrdlo.

Drhněte rejžákem podlahu

Naše babičky většinou nedají dopustit na fyzickou námahu. Takové mytí podlahy, nejlépe pořádným rejžákem jako za časů jejich mládí, vřele doporučují. Námaha v podobě procházek, chůze do schodů i z nich nebo i právě mytí podlahy v pokleku může po ukončeném 36. týdnu těhotenství skutečně pomoci na svět miminku, kterému se moc nechce ven z dělohy. Pohyb doporučuje současná medicína, ale samozřejmě všeho s mírou.

Bylinky i koupel uvolňují

Dalším osvědčeným receptem, jemuž se nebrání ani porodníci, je sezení nad parní lázni ze senny. Sušené listy bylinky zvané senna přelijete horkou vodou a nad hrnec s ní si potom sednete. Ale dejte pozor, aby pára nebyla příliš horká a neopařily jste se. Pára ze senny má pozitivní účinky, protože uvolňuje pánevní dno a oblast podřišku. Podobně pomohá také koupel ve vaně s horkou vodou okolo 40 °C, samozřejmě pokud ji rodička dobře snáší.

Masáž hráze, dráždění bradavek i pohlavní styk pomáhá

Lékařská věda schvaluje i masáž poševní hráze. Pokud se pravidelně provádí ještě před ukončením devátého měsíce těhotenství, bude průchod hlavičky dítěte mnohem hladší a riziko, že vám hráz budou muset stříhat, se snižuje. Velkou účinnost při urychlování porodu, kterou nepopírají ani porodníci, má také stimulace prsních bradavek. Dráždění totiž způsobuje vyplavování látky oxytocin, jejíž zvýšená hladina se objevuje právě při porodu. Dost párů se také pokouší porod vyvolat pohlavním stykem. I tato metoda může být účinná, protože mužské sperma má v sobě látky podobající se těm, které se dávají ženám při umělém vyvolávání porodu.

Víno i olej vynechte

Pokud vám ale někdo na otázku, jak urychlit porod, odpoví, dát si červené víno, raději ho neposlouchejte. Alkoholu byste se v těhotenství měla nejlépe úplně vyvarovat nebo si dopřát maximálně jednou za čas dvě deci. Navíc tvrzení, že pomáhá uspíšit přivedení miminka na svět je více než sporné. Podobně opatrné buďte i při doporučování ricinového oleje, jež má zpsobit křeče ve střevech a průjem. Když už, tak volte mnohem šetrnější je klyzma, které vám doporučí lékař.

Helena Stejskalová