Zajímové odkazy

Online autobazar a prodej ojetých aut v České republice

Jak ušít šaty

Pravidelně obdivujete šatník své kolegyně, která ve společnosti vždy září při jakékoli příležitosti. Při jednom z rozhovorů s ní se při kávě dozvíte, že ty originální modely, které si obléká, v žádném konfekčním obchodě neseženete. Vaše kamarádka si je totiž šije sama. Hvízdnete obdivem: „Tak tohle já bych určitě nedokázala!“

Vyrobit originál není žádná věda

Vážně ne? Dokážeme vám, že vyrobit si na sebe originální šaty není zase taková věda. Dokonce ani nemusíte být zkušená švadlena, stačí, když budete mít dost odvahy. Potřebujete samozřejmě látku, v tomto případě čtyři čtvercové bavlněné šátky. Vyberte si opravdu velké a takové, jejichž barevný vzor se vám opravdu líbí a bude ladit k vaší postavě a typu. Z šátků si totiž budete pro sebe šít letní šaty. Přichystejte si jehlu a nit, máte-li šicí stroj, tím lépe, hodně vám usnadní a urychlí práci. Především ale potřebujete trpělivost a také fantazii. A můžete se pustit do práce.

Jednoduše sešívejte obdélníky

Pro začátek zkusíme něco opravdu jednoduchého. Vždy dva a dva šátky položte rubem navrch jednou stranou těsně vedle sebe. Sešijte je z rubu jednou stranou k sobě, takže získáte dva velké obdélníky. Kratší strana obdélníku bude mít původní délku čtverce šátku (u velkých šátků to bývá 90 centimetrů), delší strana bude dvojnásobkem délky, tedy za dva šátky (180 centimetrů). Oba obdélníky teď přiložíte na sebe tak, abyste měly obě lícové strany uvnitř. Z rubu potom sešijte obě delší strany, ale šití ukončete asi 25 centimetrů pod okrajem (sešijete jenom 155 centimetrů). Musíte si přece nechat místo, kudy prostrčíte ruce. Nyní, když máte hotovo, sešijte ještě horní kratší stranu obdélníků. Uprostřed ale nechte cca 30 centimetrů mezeru. Pokud máte 90 cm širokou stranu šátku, zkrátka sešijete 30 cm zleva a 30 cm zprava a prostředek necháte volný.

Zapojte do tvorby fantazii

Základ jednoduchých, rovných letních šatů máte hotový. Že to nebylo moc práce? Teď zbývá obrátit je na líc a obléci se do nich. Najděte si k nim barevně ladící pásek, kterým je v pase převážete. Nepodaří-li se vám sehnat vhodný pásek, jednoduše si ho ušijte ze stejně barevných šátků rozstříhaných na širší pruhy a sešitých za sebou. Na jednoduchém modelu šatů nemůže skoro nic zkazit ani ta největší nešika. Celkový efekt podpoří právě barevnost a velké, třeba květinové vzory. Pokud vás šití začalo bavit, můžete si šaty zpestřit třeba prostřižením u krku směrem k prsům. Přeložíte-li a přišijete vzniklé cípy, máte efektní límeček. Nebo rozstříhejte sukni a cípy obšijte. Při troše fantazie určitě objevíte způsob, jak šaty nevšedním způsobem oživit. Možná se pak pustíte i do složitějších šatů podle opravdového nakresleného střihu.

Tema: jak ušít šaty.