Zajímové odkazy

Online autobazar a prodej ojetých aut v České republice

Jak uvařit kroupy

Obilné kroupy můžeme zakoupit snad v každém běžném supermarketu, a ač se tedy prodávají naprosto běžně, málokdo se je rozhodne i uvařit. Jedná se o méně známou přílohu k různým jídlům, což může být docela škoda – jsou totiž zdravé, poměrně chutné, levné a nenáročné na přípravu. Není pochyb ani o tom, že byly významnou složkou staročeské kuchyně, tak proč bychom si je nevyzkoušeli i my? Dnes si povíme, jak na to – jak uvařit kroupy.

Co jsou to vlastně kroupy?

Kroupy patří mezi takzvané mlýnské výrobky a získávají se především narušením obilných zrn. Dělit je můžeme na tři typy:

  • Ječné kroupy
  • Pšeničné kroupy
  • Ovesné kroupy

Na vaření se samozřejmě používají zejména ty ovesné a ječné, jejichž postup pro přípravu si ukážeme právě dnes.

Správný postup při vaření

Naším prvním krokem by mělo být to, že kroupy propláchneme čistou vodou. Poté je teprve můžeme vložit do dostatečně velikého hrnce a zalít vodou, a to tak, aby jí bylo přibližně čtyřikrát více, než samotného pokrmu. Posléze přivedeme vodu k varu a necháme vařit na mírném plameni, občasně můžeme promíchat. Toto vaření trvá zhruba 45 minut až 1 hodinu a hotový pokrm poznáme podle toho, že kroupy nabudou a změknou.

Hlavně chutně: S čím kroupy kombinovat?

Samotné kroupy nejsou zrovna chutnou záležitostí a žádný gurmán je rozhodně neocení. Proto je třeba tento pokrm dochutit.
Ti, kteří se příliš nevyžívají v koření a bylinkách, mohou klidně sáhnout pouze po soli, a je třeba říci, že se tato kombinace hodí zejména v případě, kdy kroupy využíváte jako přílohu k jinému jídlu. Stejně dobře ale může posloužit i klasická majoránka a mimo koření také zaujme smažená cibulka, která tomuto jídlu zkrátka dodá ten správný „šmrnc“. A třeba takové kroupy nasladko? Ty jistě také nebudou k zahození! Nebojte se experimentovat, u tohoto pokrmu se Vám to vyplatí.