DoIt Wiki – jak na to

Česká Republika

Zajímové odkazy

Online autobazar a prodej ojetých aut v České republice

Jak uvařit rýži

Říká se, že i mistr tesař se někdy utne – a právě takto podobně to může fungovat i v naší kuchyni. Záhadou se pro nás mohou stát na první pohled obyčejné věci a jednou takovou je i správné uvaření rýže. Častým problémem je její převaření, ale s naším návodem se tomu určitě vyhnete.

A jaký by měl být tedy náš první krok? Rozhodně je to nákup kvalitní rýže! A nemusíte být žádní velcí znalci, stačí vědět, že za nejvyhlášenější je považována zejména ta indická. Pochutnáte si však i na té klasické, jejíž velký výběr najdete v každém větším supermarketu.

Při vaření byste nadále měli postupovat v těchto bodech:

  • Rýži prvně propláchneme, a to ideálně tak, aby začala vytékat pouze voda čistá.
  • Dáme vařit zhruba 1,5 – 2 litry vody, kterou osolíme, případně dodáme i jiné koření
    (podle chuti) – tím může být například kari nebo bobkový list.
  • Do vroucí vody vsypeme rýži a v okamžiku, kdy se začne znovu vařit, snížíme teplotu.
    Posléze vaříme po dobu kolem 17 – 20 minut, nemícháme.
  • Máme hotovo. Nyní je rýži vhodné přesypat do jiné nádoby.

Vaření sáčkové rýže

Další možností je zakoupení předvařené rýže v sáčcích, a jak už z kontextu vyplývá, jedná se i o způsob nejsnadnější. Pytlíky předvařené rýže opět propláchneme, vložíme o vroucí vody a necháme povařit patnáct minut či po dobu uvedenou na konkrétním výrobku. Tato metoda se v podstatě neliší od vaření rýže volné, může být však rychlejší.

Vaření rýže v mikrovlnné troubě

Rýži je možné uvařit i v mikrovlnné troubě, a to následovně:

  • Na jeden hrnek rýže do žáruvzdorné misky vlijeme dva hrnky vroucí vody (z
    rychlovarné konvice), přidáme špetku soli a lžičku másla.
  • Osm minut necháme vařit na 750 W a posléze promícháme, přikryjeme a vaříme po stejnou dobu na 300 – 350 W, ideálně s jedním dalším promícháním.

Tato metoda se možná může zdát jako nejlepší a ocení ji zejména ti, kteří se rozhodli přichystat pokrm pouze pro sebe a s kuchyní se příliš nepřátelí. Mezi znalci rýže však příliš oblíbená není – snižuje totiž kvalitu potravin, ze kterých se vlivem elektromagnetických vln vytrácejí cenné látky.

Zajímavost na závěr

Možná si říkáte, proč zakoupit kvalitní a mnohdy o pár korun dražší rýži, než tu obyčejnou, která vypadá téměř stejně. Důvod je jednoduchý – kvůli našemu zdraví. Pokud se například rozhodneme čas od času investovat do hnědé přírodní rýže, uděláme tím dobrou službu našemu tělu. Tato plodina je totiž neoloupaná a obsahuje tak i svrchní vrstvu s vitamíny B komplexu.