Zajímové odkazy

Online autobazar a prodej ojetých aut v České republice

Jak zhubnout 10 kg?

Marně zkoušíte dopnout kalhoty. Knoflík v pase jakoby si postavil hlavu. Ne a ne se přiblížit k dírce, do které patří. Pořád mu chybí kousek v podobě pár centimetrů. Po chvíli vztekání to vzdáte. Nezbývá, než se poohlédnout po jiném, větším kousku z vašeho šatníku. V jádru ale ve vás hlodá předsevzetí. Já to tak nenechám! Zhubnu.

Jenže lehko se to řekne, ale hůř udělá. „Potřebovala bych zhubnout alespoň tři nebo čtyři kila. Ale ne, jen ať jsou mi ty kalhoty konečně volné, zhubnu alespoň deset kilo,“ rozhodnete se. A do diáře si velkými písmeny napíšete: ZHUBNOUT 10 KG a přidáte tři vykřičníky. Jenže jak od předsevzetí dospět k výsledku? Zkuste to takhle.

Zapomeňte na výtah a choďte pěšky

Máte to do práce jenom tři stanice tramvají? Vstaňte ráno o chvíli dřív a vydejte se pracoviště pěšky. Ranní procházka vám pročistí hlavu a budete mít pocit, že jste pro svoji postavu udělali něco dobrého. Pokud ovšem pro vás ranní vstávání znamená smrt, zkuste malou procházku nechat na odpolední návrat z práce. Nebo zapomeňte na výtah a do třetího patra, kde je vaše kancelář, choďte zásadně pěšky. Nevyhýbejte se zkrátka jakémukoli, byť sebemenšímu pohybu.

Jak oblafnout tělo

Nezkoušejte drastické nárazové diety. Jakmile s dietou skončíte a začnete jíst znovu normálně, kila se vám rychle vrátí. Ano, jde o pověstný jo-jo efekt. Snažte se po malých krocích měnit své stravovací návyky. Pro začátek snězte stejné množství stejných potravin jako dosud, ale rozdělujte si jídlo na víc menších porcí. Budete se divit, ale tenhle jednoduchý trik, jak oblafnout své vlastní tělo, skvěle funguje. Sníte toho úplně stejně, ale tělo, které si postupně zvykne na pravidelný přísun potravy, si přestane schovávat tuk na horší časy. Popsaný způsob hubnutí má ovšem jednu nevýhodu. Můžete ho zkoušet jenom v zaměstnání, kde máte šanci si pravidelně po dvou hodinách dát něco malého k jídlu. Smůlu tak mají například řidiči.

Snižujte množství potravy

Druhým krůčkem může být zmenšení porcí. Když se tělo nastaví na pravidelný přísun jídla, přestane postupně registrovat jeho přesné množství. Stačí si místo čtyř brambor dát jako přílohu jenom tři. Budete mít sami ze sebe příjemný pocit, jak se vám daří na sobě pracovat a posilovat svoji vůli. Budete se cítit spokojeně a vyrovnaně. Psychika totiž hraje při hubnutí obrovskou roli. Ne nadarmo se říká, že si člověk obaluje nervy tukem.

Netýrejte se psychicky

Jako třetí krok omezujte sladké a tučné. Nemám na mysli úplný zákaz. Na pečení masa dejte o jednu lžíci tuku méně, jako zákusek si dejte místo celého řádku čokolády jenom jednu kostičku. Pomalým snižováním dávek své tělo opět připravíte na novou situaci. Pokud jste milovníkem sladkého nebo tučného, můžete si občas (ale opravdu jenom občas!) zahřešit. Je lepší sníst jednou za čtrnáct dní celou čokoládovou tyčinku a opravdu si ji vychutnat, než měsíc chodit kolem cukrárny a hladový se psychicky týrat.

Důležitá je spokojenost s pohybem

Máte-li rádi sport, je to pro vás velké plus. Nebude pro vás problém přijaté kalorie vyběhat v tělocvičně nebo na hřišti. Ale i vy, co sport zrovna nemilujete, a hodiny strávené v tělocvičně jsou utrpením, se snažte najít si pohybovou aktivitu, která by vás bavila a pomohla vám ve vašem úsilí. Oblíbený je dnes třeba nordic walking. Důležitá je pravidelnost a uspokojení z pohybu. Pokud si na začátku roku koupíte permanentku do fitness centra a půjdete tam dvakrát, nemá to smysl. Pokud si ale každý víkend uděláte čas na dvouhodinovou procházku se svým psem, je to výborný nápad. Zhubnout 10 kg sice může několik týdnů trvat, ale podle našich zásad půjde o trvalou změnu.

Helena Stejskalová