DoIt Wiki – jak na to

Česká Republika

Zajímové odkazy

Online autobazar a prodej ojetých aut v České republice

Skoda Citigo 2011-2020 (NF 1)

Skoda Citigo 2011-2020 (NF 1)

Škoda v roce 2011 zahájila prodej městského hatchbacku Citigo. Jedná se o šestý model v řadě Škoda, který se stal obdobou novinky značky VW-Volkswagen up! V rámci projektu New Small Family existuje další obdoba-SEAT Mii. Modely jsou prakticky totožné, liší se jen některými detaily výbavy, nárazníky, kapotou a mřížkou chladiče a vyrábějí se v jednom závodě Volkswagenu v Bratislavě. Škoda Citigo debutovala doma v automobilce-v Česku, poté se představila i na dalších trzích v Evropě. Vyrábí se ve 3 a 5dveřové karoserii. Citigo prošlo dvěma modernizacemi, z nichž první proběhla v roce 2017. v rámci aktualizace roku 2019 je hlavní událostí přechod na elektřinu-nová Škoda Citigo e iV je protějškem VW e — Up a je vybavena elektromotorem o výkonu 83 koní.

Citigo e iV je k dispozici výhradně v pětidveřové karoserii. Rozdíly v elektrokolech od běžného Citigo jsou minimální. Vůz má jinak lakovaný panel falešných mřížek karoserie, standardní LED světla pro denní svícení a upravený nárazník. Na výběr jsou čtyři základní barvy (bílá, červená, žlutá a zelená) a tři metalické (Černá, modrá a stříbrná). V kabině se objeví trochu přepracovaný panel v černém provedení. V nabídce jsou dvě verze: Ambition a Style. Ambition obsahuje mlhová světla, 14palcová ocelová kola s pneumatikami 165/70, elektricky ovládaná přední okna, klimatizaci. V „základně“ je také rádio a Navigační systém s hlasovým ovládáním Move&Fun. Pomocí aplikace lze mobilní telefon používat jako navigační zařízení a také zobrazovat údaje o vozidle. Za příplatek lze pořídit vyhřívaná přední sedadla, čtyři přídavné reproduktory. Style obsahuje zimní balíček (vyhřívání předních sedadel, zrcátek, světelný a Dešťový senzor), litá kola, multirul. Seznam možností pro Citigo obsahuje také dvoubarevné 16palcové hliníkové ráfky s pneumatikami 185/50, okolní osvětlení a kožené detaily v kabině, transformovatelnou podlahu zavazadlového prostoru, tempomat a tónování zadních skel.

Prodám Skoda Citigo bazar.

Citigo e iV nemá nárok na vedení ve výkonu a autonomii. Zrychlení z místa na 100 km/h trvá téměř 12 sekund a maximální rychlost je 130 km/h.ale důležitější je míra zrychlení v městském prostředí a s tím je zde úplný pořádek — z 0 na 50 km/h elektrokar zrychlí za méně než 4 sekundy. Výrobce uvádí dojezd bez dobíjení 260 km.vozidlo bylo vybaveno baterií složenou ze 168 lithium-iontových baterií s celkovou kapacitou 36,8 kWh. Byly umístěny pod zadními sedadly uvnitř pouzdra o tloušťce 0,3 metru, délce 1,7 a šířce 1,1 metru. Nabití baterie na 80% trvá 1 hodinu při použití speciální stanice se stejnosměrným proudem 40 kW nebo čtyři hodiny od 7,2 KW střídavého proudu. Z domácí zásuvky (2,3 kW střídavého proudu) se plné dobití baterií provádí za 12 a půl hodiny.

Pojezdové elektrické Citigo se konstrukčně neliší od palivových verzí (přední odpružení se sloupky MacPherson, zadní je torzní nosník), ale má jiné nastavení pružin a tlumičů, protože hmotnost vozu je výrazně vyšší než u základního modelu 930 kg — u elektrokola je to 1210 kg.brzdový systém zahrnuje kotoučové brzdy vpředu a bubnové vzadu. Řízení-s elektromechanickým posilovačem. Délka karoserie je podobná běžnému modelu – 3597 mm. Šířka-stejných 1645 mm, Výška — 1478 mm.Rozvor u Citigo — 2,42 metru. Poloměr otáčení je očekáván malý-4,9 metru. Pokud jde o objem zavazadlového prostoru, uvádí se stejných 250 litrů jako u běžného hatchbacku.

Citigo e iV je standardně vybaveno systémem varování před opuštěním jízdního pruhu. Auto má také systém sledování tlaku v pneumatikách, omezovač rychlosti, systémy kontroly stability a pomoc při rozjezdu ve stoupání. Vozidlo bylo vybaveno sadou šesti nafukovacích polštářů (přední, boční, závěsy na ochranu hlavy), držáky dětských sedaček. Součástí výbavy je funkce dynamického osvětlení zatáček, zadní parket. Test Euro NCAP provedený s analogem Seat Mii v roce 2011 přinesl výsledek 5 hvězdiček, ale testování v roce 2019 podle nových pravidel snížilo hodnocení na tři hvězdičky, protože systém autonomního nouzového brzdění (AEB) není standardní.

Citigo e iV je jedním z nejlevnějších elektromobilů na trhu. Z hlediska funkčnosti se prakticky neliší od standardního hatchbacku. Snadno se používá a je levný na provoz. Kapacita zařízení je pro město více než dostatečná. Nevýhody: těsná zadní řada a malý kufr, omezená autonomie.