DoIt Wiki – jak na to

Česká Republika

Zajímové odkazy

Online autobazar a prodej ojetých aut v České republice

Jaguar ukončí výrobu vozů na plyn ještě před příchodem nových elektromobilů

Jaguar ukončí výrobu vozů na plyn ještě před příchodem nových elektromobilů
  • Jaguar ukončí výrobu spalovacích vozů ještě letos.
  • Podle zprávy společnosti Road & Track plánuje výrobce držet dodávku své současné řady automobilů na plyn až do příchodu svých elektromobilů nové generace.
  • Stávající sestava bude v příštích letech nahrazena třemi modely na nové platformě s názvem JEA (Jaguar Electric Architecture), z nichž první bude čtyřmístný elektrický vůz GT.

Jaguar plánuje znovuzrození podobné Phoenixu, protože britská automobilka realizuje svůj plán stát se do roku 2025 výrobcem pouze pro elektromobily. To bude zahrnovat zabití jeho současné sestavy a zároveň přesun k nákladnějším vozidlům. To znamená, že crossovery XF s plynovým pohonem a E-Pace a F-Pace ukončí výrobu koncem tohoto roku (sportovní vůz F-type již měl svou labutí píseň pro modelový rok 2024). Joe Eberhardt, Severoamerický prezident a generální ředitel Jaguaru Land Rover, nedávno vysvětlil přechod na Road & Track.

„Většina našich produktů ukončí výrobu v červnu, ale budou v prodeji mnohem déle,“ řekl Eberhardt pro R&T. „budeme mít plán výroby, který nám umožní mít nepřetržitou dodávku vozidel, dokud nepřijdou nová auta. . .Snažíme se to načasovat tak, abychom měli dostatek objemu, abychom se dostali až k uvedení nového produktu na trh a měli čisté předání.“

Aby Jaguar dosáhl tohoto čistého předání, budou muset některé stávající modely zůstat v prodeji déle než rok po ukončení výroby, dokud nedorazí elektromobily. Automobilka potvrdila tři nové modely plánované na nadcházející rok (Jaguar Electric Architecture), přičemž první model byl potvrzen jako čtyřdveřový GT. Automobilka slibuje, že vůz uvidíme do konce letošního roku, dodávky začnou v roce 2025. Podle Automotive News generální ředitel JLR Adrian Mardell během výzvy k výdělkům automobilky minulý měsíc potvrdil, že druhý nový model EV dorazí koncem roku 2025 a třetí v roce 2026.

Nejmenovaný GT (zobrazený v ukázce výše) se zdá, že se zaměřuje na další vysoce dolarové a vysoce výkonné elektrické sedany, jako jsou Porsche Taycan a Audi e-tron GT. Když Jaguar v dubnu 2023 škádlil nadcházející GT, společnost požadovala „orientační cenu“ kolem 100 000 GBP, tedy zhruba 127 000 USD při dnešních směnných kurzech. Společnost nepotvrdila údaje o výkonu,ale tvrdila, že GT bude nejsilnějším Jagem vůbec. Vzhledem k tomu, že špičkový F-Type produkuje 575 koní, očekáváme, že GT bude vyrábět někde severně od 600 poníků. Nový vůz má údajně maximální dojezd 430 mil, i když toto číslo bylo pravděpodobně určeno pomocí evropského testu WLTP. Myslíme si, že dojezd bude někde pod 400 mil pomocí testovací metodiky EPA.

Spolu se spalovacími vozy skončí do konce roku také výroba stárnoucího elektrického crossoveru Jaguar I-Pace. I-Pace, poprvé představený v roce 2018, má 90,0 kWh baterii, která poskytuje dojezd až 246 mil podle hodnocení EPA—na dnešním luxusním trhu EV stěží výjimečné číslo, zejména vzhledem k počáteční ceně I-Pace 73 275$.