DoIt Wiki – jak na to

Česká Republika

Zajímové odkazy

Online autobazar a prodej ojetých aut v České republice

V sortimentu Dodge se objevil elektrický olejový hrnec

V sortimentu Dodge se objevil elektrický olejový hrnec

Stellantis představil novou generaci vozu Dodge Charger, který v produktové řadě Dodge nahrazuje jak sedan Charger, tak kupé Dodge Challenger

Nový Dodge Charger je vícedílný-je to jak kupé, tak sedan, nebo spíše třídveřový a pětidveřový liftback; a auto s DVS a elektromobil. 

Začněme tím hlavním. Maslák je určitě a jen „osmička“ ve tvaru V pod kapotou. Motory V8 nový Charger nemá a nikdy nebude. Pouze řadová „šestka“ od Alfy Romeo přeplňovaná turbodmychadlem o výkonu 420 a 550 koní v závislosti na vstřikování. Kromě standardního pohonu zadních kol je k dispozici kompletní. 

Maslák je rozpoznatelný styl karoserie. S tím nový Dodge Charger také není úplně hladký. Za prvé, nyní jsou to formálně hatchbacky. Za druhé, tří – a pětidveřové verze pro maximální Sjednocení mají stejný rozvor a rozměry a stylisté Stellantis se snažili dát tří-a pětidveřové karoserii stejný tvar. Bylo to rozporuplné. 

Pětidveřové provedení vypadá poměrně originálně pouze na pozadí obvyklých kupé-sedanů jako Audi A7 Sportback nebo Mercedes-Benz CLS-Class. Ale třídveřový, neúměrně vysoký s krátkými předními a zadními objemy, podobný původnímu Chargeru a Challengeru o nic více než evropský Ford Capri na Fordu Mustang, je prostě propadák. V tomto případě je nový třídveřový Dodge Charger o téměř 200 mm delší než Dodge Challenger, který byl nahrazen. 

Nový Dodge Charger s benzinovým motorem a pětidveřovou karoserií se začne vyrábět od příštího roku. Jako první se letos v létě objeví třídveřový elektromobil Dodge Charger Daytona. Na něj Stellantis a vodil prapor Masláka 21.století. 

Daytona vyvíjí 453 koní nebo 630 koní ve verzích R/T a Scat Pack. Z 0 na 96 km/h auto zrychlí za 3,3 sekundy (v provedení Scat Pack) a za 11,5 sekundy ujede z místa čtvrt míle (402 m). Daytona má mnoho originálních technických řešení a volitelných paketů — zadní diferenciál s vysokým třením, odpojitelný pohon předních kol, softwarové odemykání dodatečného výkonu, sadu příslušenství od Mopar. Model bude dokonce znít jako skutečný olejový vůz-vnější akustika bude vydávat syntetický zvuk výfuku z produkce Dodge Challenger Hellcat. Ale pohotovostní hmotnost Dodge Daytona je 2,6 tuny. 

Aby se konstruktéři alespoň nějak vyrovnali s monstrózní silou jeho setrvačnosti, použili nejširší pneumatiky, jaké jsou na trhu — 305 mm vpředu a 325 mm vzadu, to je více než ty, které se používají na Bugatti Chiron. S brzdami je to ještě zajímavější. Drahá keramika bude pravděpodobně časem nabízena v katalogu Mopar, ale ve standardním provedení Dodge Charger Daytona s ocelovými brzdovými kotouči bude muset jeho majitel, jako šofér aut z éry dogydraulických brzd, počítat s brzděním předem a pečlivě sledovat, aby nedošlo k přehřátí brzd. Dojezd elektromobilu Dodge Charger Daytona s baterií 100 kWh je stanoven na 500 km.

Je pravděpodobné, že v reálu bude moci majitel při troše štěstí s terénem počítat s 2/3 tohoto ukazatele na dálnici.