DoIt Wiki – jak na to

Česká Republika

Zajímové odkazy

Online autobazar a prodej ojetých aut v České republice

Porsche Panamera třetí generace: rozměry předchozí, podvozek nový

Porsche Panamera třetí generace: rozměry předchozí, podvozek nový

Německé Porsche mělo 24. listopadu světovou premiéru modelu Porsche Panamera třetí generace (tovární kód-972). Zatím se vůz představil pouze v podobě pětidveřového liftbacku, kombi je však na cestě.

Model je postaven na novém podvozku s dvoukomorovými pneumatikami a 2-ventilovými tlumiči v odpružení. Charakteristický systém Porsche Active Suspension Management automaticky reaguje na stav vozovky a styl jízdy a — v závislosti na tom — kontinuálně upravuje sílu tlumení pro každé jednotlivé kolo. Tímto způsobem jsou potlačeny vibrace a zajištěna pohodlná jízda.

Pro hybridní verze nabízí volitelný komplex Porsche Active Ride, který kompenzuje náklony a výkyvy karoserie. Systém při prudkém brzdění přivede zadní část a při akceleraci ji zvedne.

K dispozici jsou také posilovací zadní kola.

V exteriéru jsou zachovány charakteristické proporce předchůdců, styl je však o něco tužší. Pozornost upoutají maticové LED block světlomety, plošně obrovské přívody vzduchu, podstavce na kapotě a bočnicích.

V kabině je digitální přístrojový štít otočený k řidiči 12,6 palcový displej mediálního systému a volitelný 10,9 palcový zábavní displej pro spolujezdce vpředu. Pro nejlepší ergonomii pracoviště řidiče je volič řazení režimů převodovky umístěn napravo od volantu, v přední části.

Model ve standardní verzi je vybaven modernizovaným 2,9 litrovým přeplňovaným benzinovým V6, který produkuje 348 koní výkonu a 500 Nm točivého momentu. Přírůstek oproti předchůdci – +23 koní a +50 Nm. Pohon je zadní nebo plný.

K dispozici budou také čtyři hybridní modifikace E-Hybrid, zatímco společnost rozšířila informace pouze o jedné z nich — Turbo E-Hybrid. Tato varianta zahrnuje 4,0 litrový zážehový V8 s dvojitým přeplňováním, je kombinován s elektromotorem, osmistupňovou robotickou dvouspojkovou převodovkou a 25,9 kWh lithium-iontovou baterií.elektromotor a KP jsou vyrobeny v jediném balení (to ušetřilo 5 kg hmotnosti). Celkový výkon systému je 670 koní, točivý moment není uveden. Maximální rychlost hybridu je 315 km/h, zrychlení z nuly na 100 km/h je za 3,2 sekundy. Na čistou elektrickou energii může stroj ujet až 90 km, je zde možnost dobíjení baterie z externí sítě. Pohotovostní hmotnost hybridu je 2,2 tuny. 

Celkové délky, šířka, výška Panamery 972 jsou 5052, 1938 a 1422 mm. Co se týče vozu odcházejícího generace, změnila se jen Délka — o 3 mm. Rozvor zůstal stejný — 2950 mm.

Nová Panamera je již k dispozici k objednání na západních trzích, ale dodávky strojů zákazníkům začnou až na jaře 2024.

Porsche Panamera odcházející generace 971 se vyrábí od roku 2016.