DoIt Wiki – jak na to

Česká Republika

Zajímové odkazy

Online autobazar a prodej ojetých aut v České republice

Recenze Hyundai Santa Fe First Drive 2024: Rover zpevněných zemí

Recenze Hyundai Santa Fe First Drive 2024: Rover zpevněných zemí

Soul-Jižní Korea je mnoho věcí; ráj řidičů není jednou z nich. Silnice jsou většinou rovné a rovné, a jejich úroveň regulace rychlosti je hraniční drakonická, do bodu, kdy se vícehodinová jízda po dálnici stává nekonečným sloganem, který uklidňuje to, co se cítí jako miliarda rychlostních kamer. Kromě toho je provoz vždy přetížený. Neustále. Hukot a půl, řeknu ti to.

Ale za volantem Hyundai Santa Fe z roku 2024 na ničem z toho nezáleží. Přepracované SUV střední třídy Hyundai je tichým, pohodlným a překvapivě luxusním ořem, který dělá z dálničních crawlů problém. Na zadní silnici to také není špatné.

Základní kontrolní seznam nového Santa Fe se u této nejnovější generace nezměnil-sedadla pro sedm, pohon všech kol, spousta technologií, volitelný hybridní výkon – ale jeho celkový tvar je zcela odlišný. Hyundai to opravdu zmasakroval, do bodu, kdy srovnání Land Rover není neopodstatněné. Vážně to vypadá spíše jako Land Rover Discovery než skutečný Land Rover Discovery.

Podle míry pásky není Santa Fe 2024 o tolik větší než jeho předchůdce, roste pouze o 1,8 palce na délku a 1,4 palce na výšku (jejich šířky jsou stejné). Ale proboha, má nové Santa Fe mnohem více obrubníku. Určitě potřebujete větší 21palcová kola, abyste skutečně vyplnili tyto velkorysé studny, protože standardní 18s může vypadat trochu maličký.

Nebojte se, americká SPECIFIKACE Santa Fes bude mít tónovaná zadní okna, na rozdíl od testeru korejského trhu na obrázku zde-další upgrade, který nejen vylepšuje věci kosmeticky, ale pomáhá udržovat kabinu v pohodě. Jakmile jste uvnitř, najdete velkorysé ubytování pro cestující v první a druhé řadě, s tímto hranatým designem, který se propůjčuje mega headroom. Dostat se do třetí řady je trochu problém, protože sedadla se neposouvají dostatečně dopředu, ale jakmile se vám podaří zaklínit se tam, zdá se, že množství dostupného prostoru je srovnatelné s tím, co byste našli v podstatně větší palisádě (196.7 palce dlouhý versus Santa Fe na 190.2). Zbývající nákladový prostor za ním je další příběh-je malý se všemi zvednutými sedadly, podobně jako mechanicky příbuzná Kia Sorento, která má podobné vnější rozměry. Pokud je to problém, nakládání dalších věcí na vyvýšené střešní ližiny je jedinečně podporováno úchyty ve sloupcích C, které vám pomohou zvednout se, když stojíte na zadní pneumatice.

Pokud jste si mysleli, že exteriér Santa Fe vypadá trochu Defender-y, kokpit vám dá stejný dojem. Volant vypadá, jako by byl vytržen přímo z Land Roveru, stejně jako čtvercové větrací otvory a Šikmá obrazovka ovládání klimatizace lemovaná teplotními číselníky pro řidiče a spolujezdce. Velká oblast středové konzoly má dvě vyhrazené bezdrátové nabíjecí podložky pro pár smartphonů (extrémní rarita, ve skutečnosti se snažíme vymyslet další) a kóje pod loketní opěrkou se otevírá zepředu nebo zezadu, což zní skvěle a funkční, ale musíte dát víku dobrý tvrdý tah, aby se uvolnilo. Ani to není divný předvýrobní vtípek.

Zakřivený displej obsahuje dvojici 12,3 palcových obrazovek, jednu pro měřidla a druhou pro nejnovější multimediální systém skupiny Hyundai, který mimo jiné získává bezdrátové Apple CarPlay a Android Auto. Vpravo jsou dvě odkládací schránky: horní za palubní deskou a tradičnější u kolen spolujezdce. To je kromě hlubokých kapes dveří, které pojmou obrovské lahve s vodou a úložný prostor pod středovou konzolou.

Zatímco globální trhy budou vybaveny řadou možností hnacího ústrojí, včetně nafty a plug-in hybridu, v Severní Americe dostaneme pouze dvě možnosti. První na řadě je 2,5 litrový přeplňovaný řadový čtyřstupňový a osmistupňový dvouspojkový automatický combo, který se používá v pickupu Santa Cruz jako upgrade, což činí výkon 277 koní a točivý moment 311 liber. Pokud hledáte něco efektivnějšího, Hyundai nabídne hybridní pohonné ústrojí skládající se z 1,6 litrového turbodmychadla, malého elektromotoru a šestistupňového automatu s výkonem 232 koní a 271 lb-ft. To je o 6 koní a 13 lb-ft více než jinak podobné pohonné ústrojí, které se nachází v univerzálním hybridním Hyundai Tucson. Oficiální čísla spotřeby paliva nebudou k dispozici, dokud se blíže k datu prodeje Santa Fe v březnu 2024, a ne, Hyundai neplánuje nahradit současný Santa Fe PHEV pro Spojené státy.

Slumming to v provozu v Soulu, obě možnosti motoru nabízejí plynulé dodávky energie a dostatek oomph, aby se Santa Fe dostal z vlastní cesty. Ale při vyšších rychlostech-nebo pokud najdete klikatou vedlejší silnici – se méně výkonné hybridní nastavení může občas cítit anemicky, zejména při zrychlení ve středním rozsahu. Výkonnější 2,5 litrové turbo nastavení se opravdu cítí jako nejlepší volba, schopná pohybovat velkým Santa Fe s větší jistotou. Nezní to ani napůl špatně.

Hyundai bude v Americe nabízet modely Santa Fe s pohonem předních a všech kol. A i když robustní dobrý vzhled SUV ve vás může vyvolat dojem, že tato věc může být v terénu jako Land Rover, nenechte se zmást. Jistě, bude tu robustní varianta Santa Fe XRT, která dostane 30palcové terénní pneumatiky a dalších 1,4 palce světlé výšky (celkový počet nebyl zveřejněn, kupodivu). To je mnohem více než u jiných Hyundai XRT, které jsou oslavovanými balíčky vzhledu, ale tento crossover unibody stále nebude mít žádné pořádné kotlety prolézající kameny nebo bláto. Santa Fe má kontrolu nad sestupem z kopce, ale to je vše.