DoIt Wiki – jak na to

Česká Republika

Zajímové odkazy

Online autobazar a prodej ojetých aut v České republice

Jak dlouho trvá převod peněz

Snad každý z nás se někdy v životě setká s převodem finanční částky, a to ať už to bude přímo na bankovní pobočce nebo skrze internetové bankovnictví. A jak dlouho trvá převod peněz? Tohle závisí především na tom, zda převádíte v pátek (tedy před nepracovními dny) nebo v pondělí. Dále roli hraje i to, jestli se jedná o převod v rámci Vaší země nebo peníze odesíláte na zahraniční účet. Pojďme si udělat stručný přehled:

Zákon a délka převodu

Banka může peníze připsat na cizí účet rychleji, než jí nařizuje zákon, nesmí to však být opožděně. A jaké pravidla zde tedy platí? Je to jednoduché. Pokud posíláte finanční částku do jiné banky, než je ta Vaše, existuje maximální lhůta pro připsání peněž, která se označuje D+2. Znamená to „den odeslání + 2 pracovní dny“. Jestliže pak převádíte finance pouze v rámci Vaší banky, lhůta je zkrácena na D+1 (tj. „den odeslání + 1 pracovní den“).

Převod na zahraniční účet se poté trochu liší a poměrně dost také záleží na tom, zda převádíte do jiné měny. I tak by se mělo jednat o dobu okolo tří dnů.

Expresní platby

Pokud nestíháte zaplatit účty a výše uvedené lhůty pro Vás nejsou dostatečné, můžete u většiny bank využít i expresní platbu, počítejte však s tím, že si za ni připlatíte. Přirážku si stanovují jednotlivé instituce samy. U Komerční banky za urychlenou platbu skrze pobočku zaplatíte 100 Kč v případě podání den před splatností do 16.00, za super expres (podáváno v den splatnosti do 11.30) 290 Kč. V systému přímého bankovnictví stojí klasický expres 90 Kč a Vy jej můžete podat ještě v den splatnosti do 13.00. Levněji tato rychlá platba může vyjít například u Fia či Raiffeisenbank, každopádně si u své vlastní banky vždy zjistěte den a hodinu, do které bude třeba platbu zadat.

Když banka nestačí…

Pokud pravidelně přijímáte a odesíláte finanční částky a potřebujete mít okamžitý přehled, pravděpodobně se Vám nebude chtít neustále platit za bankovní převody. Vhodnou variantou pak může být například PayPal, který se dostává do popředí i na české finanční scéně. Došlou platbu vidíte okamžitě, stejně tak jste informováni v okamžiku, kdy příjemce tu Vaši převezme. V případě osobního účtu za převod neplatíte, pokud však převádíte na jinou měnu, počítat musíte zase s poplatkem 2,5 %.