Zajímové odkazy

Online autobazar a prodej ojetých aut v České republice

Jak ušít polštář

Větší i malé polštáře jsou velmi oblíbeným bytovým doplňkem. Máte-li šikovné ruce a trpělivost, můžete si pěkný polštářek ušít sami. Návod je jednoduchý a výsledkem budete jistě mile překvapeni. Jak ušít polštář se dozvíte na následujících řádcích a věřte, že tato práce bude pro vás příjemnou zábavou. Pokud se šitím teprve začínáte, je lepší vyzkoušet dekorační polštář menšího rozměru. Z jeho ušití budete mít opravdu radost a přitom to není vůbec nic složitého. Své okolí pak můžete překvapit originálním polštářem vlastní výroby.

Co budete potřebovat?

Nejprve je důležité připravit si šicí potřeby a také materiál. Buď prozkoumáte domácí zásoby, nebo se vypravíte do obchodu s dekoračními látkami. Dnes si můžete vybírat z pestré škály kvalitních látek, různých barev a rozličných vzorů. Nakupovat lze také online v některém z e-shopů a na internetu najdete i video návod názorně ukazující jak ušít polštář. K vhodnému materiálu na povlak polštáře můžete zvolit klasickou náplň (vatelín, polyester) nebo do povlaku vložit třeba lněná semínka či pohankové slupky. Bylinkové polštářky zmírňují bolesti hlavy nebo krční páteře a také pomáhají při nespavosti. Jakmile si zvolíte náplň, je třeba se pustit do ušití potahu polštáře.

Postup šití

Pokud patříte k začátečníkům, je lepší si nejprve obstarat nebo vytvořit šablonu, překreslit ji na tvrdší papír a poté vystřihnout (při měření obvodu polštáře raději vždy přidejte 10 cm). Střih látky na potah polštářku je pomocí šablony snazší a opět se doporučuje přidat na švy alespoň jeden centimetr. Pak přijde na řadu šicí stroj, a nezapomeňte na budoucí otvor. Po prošití otvoru na šicím stroji přišijete boky potahu. Polštář povlečete a okraje u otvoru prošijete v šíři 5 cm. Potah může být i snímatelný, s uzavíráním na knoflíky nebo zip. Váš polštářek nemusí mít jen běžný tvar čtverce nebo obdélníku, ušít si můžete také polštář ve tvaru srdce nebo poloválečku.

Světlana