Zajímové odkazy

Online autobazar a prodej ojetých aut v České republice

Jak ušetřit v domácnosti

Velký strach z dopadů finanční krize na rodinný rozpočet má mnoho lidí. Proto se otázka, jak ušetřit v domácnosti, stává velmi aktuální. Pokud se budete řídit následujícími tipy a radami, existenční tíseň vás nedostihne. Ušetřit v domácnostech lze bez nákladů, s drobnou investicí, případně s investicí, která se brzy vrátí. Přestat zbytečně utrácet a začít správně šetřit se v dnešní ekonomicky nelehké době vyplatí každé domácnosti. A s šetřením nákladů můžete začít například u vašich elektrospotřebičů.

Úspory zcela zadarmo

Nejen v zaměstnání, ale i doma jistě používáte počítač. Pokud na něm pracujete, je to v pořádku, avšak počítače se nevyplatí používat jako přehrávač CD nebo DVD. Pouštěním filmů nebo hudebních nosičů na přístrojích k tomu určených ušetříte elektřinu a navíc dosáhnete lepší kvality zvuku i obrazu. Další místem, kde lze v domácnosti výrazně snížit náklady, je kuchyně. Například není potřeba ukládat do mrazicího prostoru nezakryté tekuté potraviny, jako jsou polévky, nápoje či voda k výrobě ledu. I zmrzlé tekutiny se totiž odpařují a vytvářejí klasickou námrazu. Jde-li o sporáky a žehličky, zde se vyplatí důkladně využívat zbytkové teplo.

Šetřit na správném místě

Pokud vás zajímá, jak ušetřit v domácnosti, aniž byste to velmi pocítili, čtěte dále… Velkou roli hraje také důslednost a všímavost. Díky ní totiž nikdo z členů vaší rodiny nenechá nabíječku (po nabití mobilního telefonu) v zásuvce. Ušetříte tak dokonce několik stovek ročně. Možná netušíte, že finančně výhodnější je sprchování než koupání ve vaně, a rozhodně nenechávejte téct teplou vodu zbytečně!

Ušetřit finance lze také při praní v automatické pračce, stačí snížit teplotu z 60 na 40 ºC. Dnes vyráběné prací prášky jsou efektivní i při nižších pracích teplotách. Pokud máte doma radiátory, nezapomínejte na nich pravidelně utírat prach, který nepropouští teplo. V blízkosti radiátorů neumísťujte nábytek nebo nevěšte dlouhé závěsy, mohou totiž šíření tepelné energie bránit. Díky těmto a dalším vychytávkám ušetříte v domácnosti víc, než jste si vůbec dokázali představit.

Světlana