Zajímové odkazy

Online autobazar a prodej ojetých aut v České republice

Jak psát recenzi

Recenze je náročný publicistický žánr a vyžaduje od autora široký přehled a smysl pro souvislosti. Píší se například literární, filmové či hudební recenze – a stát se výborným recenzentem už stojí za trochu námahy. Jak psát recenzi, abyste coby autor článku pouze nepřevyprávěl obsah knihy či filmu nebo se nedopustil jiných prohřešků? Nejprve je důležité seznámit se s několika body, která každá recenze musí obsahovat. Poradíme vám krok za krokem…

Poutavý titulek

Ať už dostanete za úkol zpracovat filmovou, hudební či jinou recenzi, nezapomeňte na poutavý a výstižný titulek. Podoba nadpisu totiž velkou měrou rozhoduje o tom, zda si čtenáři vaši recenzi přečtou. Také v tomto případě platí, že čím je titulek zajímavější, tím větší je šance na úspěch. Jakmile si poradíte s titulkem, budete psát perex, tedy úvodní část vaší recenze. Také perex musí být nápaditý, a ne příliš dlouhý. Stačí tři až čtyři věty, v nichž můžete čtenáři úvodem třeba prozradit, čím film (kniha nebo koncert) překvapil.

Tělo recenze

Téma jak psát recenzi samozřejmě nelze vyčerpat originálním titulkem nebo čtivým perexem. Hlavní částí je tak zvané tělo recenze, kdy se snažte svůj text strukturovat. Zkušení recenzenti dobře vědí, že souvislé texty se špatně čtou, byť by byly sebelepší. Někteří autoři používají jako mezititulky například citace z filmů, které však od dalšího textu výrazně oddělují uvozovkami.

Píšete-li recenzi filmu, nezapomeňte, že vaším úkolem není čtenáře komerčním sdělením nalákat do kina. Recenze je o kritice a hodnocení, jedná se tedy o jakýsi posudek. Váš subjektivní názor, který v textu čtenářům sdělujete, však musí být opodstatněný, odůvodněný a opírat se o fakta. Smysluplný závěr recenze je pak shrnutím uměleckého díla jako celku. Setkat se můžete i s recenzí restaurací nebo zboží, a také v tomto případě je nutné osnovu textu dodržovat.

Světlana