DoIt Wiki – jak na to

Česká Republika

Zajímové odkazy

Online autobazar a prodej ojetých aut v České republice

Jak pečovat o strom rakytník

Rakytník řešetlákový je oblíbeným, často keřovitým, stromkem. Původem pochází z Ruska, v dnešních dobách je však rozšířen po celé Evropě a prokázány jsou i jeho blahodárné účinky v oblasti medicíny. Krom toho jej hojně využívá i obor potravinářství, z jeho plodů se totiž vyrábějí marmelády, sirupy, kompoty a džemy. Pořídit si jej bez větších problémů můžeme i do našeho sadu nebo zahrady, je však dobré vědět, jak se o něj starat. A tedy, jak pečovat o strom rakytník? To se dozvíte právě tady.

Co je dobré vědět o rakytníku…

Než se dostaneme k tipům, které se budou týkat samotné péče o rakytník, není také od věci si o tomto keřovitém stromu říci něco více. Jak už bylo řečeno, často se vyskytuje spíše v keřovité podobě, není to ale zásada. Jeho kořeny se pod zem dostávají maximálně do 60 cm. Rakytníkové plody mají peckovitý tvar a zbarvují se do žluté, oranžové i červené barvy, zrají od srpna do září a na stromě vydrží až do zimy.

Právě plody mají docela zajímavé využití. Vyrábí se z nich rakytníková mast, olej, čaj a třeba i bonbóny. Pokud je někde zahlédnete, rozhodně neváhejte – mají opravdu zajímavou chuť.

Jak pečovat o strom rakytník

Rakytník je třeba zasadit na slunné místo, a co se půdy týče, nejvíce mu vyhovuje zem lehčí a písčitá. Jedná se o rostlinu poměrně nenáročnou, a zvláště pozitivním faktem je její otužilost – bez velkých problémů obvykle zvládá i větší mrazy. Na hnojivo si rovněž rakytník příliš nepotrpí a parazité či různí jiní škůdci se mu vcelku vyhýbají. Vyskytnout se u něj ovšem mohou tzv. fyziologické choroby, které jsou obvykle způsobeny klimatickou změnou či nevhodným zasazením. Způsobují žloutnutí celé rostliny, což posléze může vést i k houbovému onemocnění.

Řezání se u rakytníku provádí až později, a to od deseti let stáří rostliny. Jedná se o takzvaný zmlazovací řez a seřezává se při něm na tříleté dřevo.

Zajímavost na konec

Už výše jsme zmínili blahodárné účinky rakytníku v lékařství. Zajímavostí pak ale může být například i to, že jeho olej působí baktericidně a určité druhy bakterií dokáže dokonale vyhladit.