DoIt Wiki – jak na to

Česká Republika

Zajímové odkazy

Online autobazar a prodej ojetých aut v České republice

Jak krmit štěně?

V proutěném košíku se choulí malé chlupaté klubíčko, které se jmenuje Rex. Do slavného filmového vlčáka ale má zatím ještě hodně daleko. Právě jste si ho přinesli od jeho psí mámy a spolu s předsevzetím, jak se budete o pejska vzorně starat, se snažíte připravit správný jídelníček pro malého tvora.

Mateřské mléko nic nenahradí

Protože pes podobně jako člověk patří mezi savce, krmí štěně po narození jeho matka fena mateřským mlékem, nejvýživnější potravou, kterou jen těžko nahradí umělá strava. Malí psíci se potom začínají přikrmovat tuhou stravou asi ve třech až čtyřech týdnech věku. Přitom od matky se většinou odeberou ve stáří asi 8 týdnů. Tehdy je už odstavila od kojení, protože nemá dostatek mléka a navíc štěněcí zoubky jsou velmi ostré.

Počet krmení s věkem klesá

Pak nastává pro chovatele zásadní problém jak štěně krmit? Najíst mu dáváme po malých porcích čtyřikrát až pětkrát denně, později po dovršení stáří 3 měsíců pejskovi bude potrava stačit už jenom 3 – 4 krát za den a v půl roce už pouze třikrát. Po osmi měsících už misku psovi nabídneme jenom dvakrát v průběhu dne a tuhle zásadu většinou dodržujeme až do věku jeho 1,5 roku až dvou let.

Nechte psa trávit

Už od malička pejska vychováváme tak, že misku s krmením dostane jenom na pět až deset minut, aby žrádlo snědl a zbytečně se v něm nevrtal, nerozhazoval ho kolem misky. Přesně dodržujeme dobu krmení, aby si pes na ni zvykl a měl pravidelný režim. Chcete-li psa rozmazlit a nadobro zkazit, házejte mu do misky různé dobroty v ty nejméně vhodné denní i noční doby. Jakmile se pes nají, nechte ho v klidu trávit. Vy také nemáte rádi, když po vás někdo bezprostředně po obědě obtěžuje.

Složení stravy nebude stejné

Jak štěně krmit? Co vlastně pejskovi naservírovat? Pokud chcete vychovat zdravého, silného a krásného psa, rozhodně na krmení nešetřete. Stravu volte podle toho, jaké máte plemeno (malé, střední, velké). Chcete si dát práci a připravovat mu vařenou stravu? Potom se poraďte s veterinářem, jak postupovat aby měla správný poměr masa, minerálů, sacharidů i zeleniny a používejte kvalitní a čerstvé suroviny. Maso se mísí většinou 1/3 ke 2/3 přílohy (rýže, těstoviny, vločky), přidává se zelenina a minerální doplňky. Nevýhodou je, že není prostě v lidských silách, aby složení stravy bylo vždycky úplně přesně stejné.

Pozor na levné granule

Nemáte-li čas vařit, existují kvalitní granule určená přímo pro štěňata. V nízkém věku se jim granulky máčí ve vývaru nebo ve vývaru či mléce. Pozor ale na levné granule nabízené v akcích v supermarketech! Vyhněte se jim velkým obloukem. Za peníze, které za ně zaplatíte, nelze nakoupit ani suroviny, natož vyrobit kvalitní pokrm. Vaše štěně by kvůli nim strádalo, a to přece nedopustíte!

Helena Stejskalová