DoIt Wiki – jak na to

Česká Republika

Zajímové odkazy

Online autobazar a prodej ojetých aut v České republice

Jak získat sebevědomí

Sebevědomí je úžasnou vlastností, se kterou se mnoho lidí už narodí – a mnoho ji také postrádá či dokonce potřebuje. Bez sebevědomí se totiž jen těžko získává dobré postavení v současné společnosti a rovněž nám může pomoci dosáhnout vlastních cílů. Už na začátek bychom si ale měli uvědomit důležitou věc – naše sebevědomí by mělo končit tam, kde začíná zákon a životní práva druhých.

Pokud nepatříte mezi šťastlivce, kterým sebevědomí zkrátka nechybí, rozhodně se ničeho nebojte. Pokud se budete držet několika rad, dá se s trochou vůle také získat. Jak získat sebevědomí? To se dozvíte právě tady:

Buďte sami sebou a ne svými idoly

Snad každý druhý člověk má nějaký svůj vlastní vzor či dokonce modlu, kterou se podvědomě snaží sám být. Pokud to však přeženete, může se snadno stát, že přijdete sami o svou osobnost a Vaše sebevědomí tím bude ještě více upadat. Mít oblíbence a obdivovat jeho činy je v pořádku. Ale oblékat se a snažit se chovat jako on? To už v pořádku není. Buďte sami sebou a Vaše sebevědomí to rozhodně posílí. Stejně tak si klaďte vlastní cíle a nesnažte se dosáhnout toho, čeho v životě dosáhli Vaši oblíbenci.

Mějte vlastní názor a prosaďte se

Dostali jste se už někdy do situace, kdy jste stáli ve skupince spolu s dalšími lidmi, konverzovali a báli se říct svůj vlastní názor? Jestli ano, nejste sami – někdy se to totiž stane každému. Pokud je to ale pro Vás naprosto klasická situace, měli byste ji změnit. Vlastní názor není ničím, za co byste se měli stydět – nemůže být lepší ani horší, než názory ostatních. Tak se přestaňte bát a začněte říkat, co si opravdu myslíte!

I malý úspěch může být velkou výhrou

Pokud se Vám dnes v práci zdařil nějaký úkol či jste vykonali dobrý skutek, nezapomínejte se za to pochválit. I když se Vám může zdát, že jste dobří pouze v obyčejných činnostech, je třeba si uvědomit, že každý malý úspěch je součástí nějakého většího a je třeba jej vnímat jako svoji osobní výhru. Nezáleží na tom, zda se Vašemu kolegovi v práci vedlo ještě lépe – myslet je třeba na sebe a nesrovnávat se s okolím.

Pokud se budete řídit výše uvedenými radami, věřte, že Vaše sebevědomí to rozhodně ocení – i když samozřejmě záleží na konkrétních situacích. Na závěr Vám pro zajímavost ještě přinášíme malý a rychlý test, díky kterému budete moci alespoň trochu zauvažovat nad tím, jak na tom vlastně jste.

  1. Obvykle dosahuji cílů, které si sám/sama nastavím.
  2. Snažím se i v okamžiku, kdy to ostatní vzdávají.
  3. Můj život je plný energie.
  4. Chválím se za odvedenou práci – ať už psychicky nebo odměnou v podobě nákupů.
  5. Lidé mi dávají zpětnou vazbu za odvedený výkon.

4-5 ANO = Vaše sebevědomí je v naprosto zdravém pořádku, očividně patříte mezi tvrdé pracovníky a můžete na sebe být hrdí.
3 ANO = Vaše sebevědomí rozhodně není na bodě mrazu, přesto je ještě na čem pracovat.
0 – 2 ANO = Pokud jste spíše odpovídali „NE“ na otázky výše, měli byste si uvědomit, že je vždy možné postoupit o něco výše. Získat sebevědomí není hračka, ale vždy to můžete dokázat.