DoIt Wiki – jak na to

Česká Republika

Zajímové odkazy

Online autobazar a prodej ojetých aut v České republice

Mazda chystá další prémiový Crossover

Mazda chystá další prémiový Crossover

Mazda Motor měla 18. Dubna světovou premiéru nového crossoveru v plné velikosti s indexem CX-80. 

Jedná se o další produkt na modulární platformě Skyactiv Multi-Solution Scalable Architecture, na které se již spoléhají všechny stopy CX-60, CX-90 a Mazda CX-70. Tento podvozek využívá klasické uspořádání agregátů, tedy podélné uspořádání motoru a hlavní pohon zadních kol. Platforma je určena výhradně pro vozy prémiového segmentu.

Na rozdíl od CX-90 a CX-70, které se zaměřují na Severní Ameriku, jsou cílovými trhy pro CX-80 Evropská unie a asijské země, přičemž „osmdesátku“ nenabízejí v USA a Kanadě.

Celkové délky, šířka a výška nového crossoveru jsou 4995, 1890 a 1710 mm, rozvor je 3120 mm.

Na ocelových lisovaných panelech kapoty, předních blatníků a předních dveří je model sjednocen s Mazda CX-60, zbytek karoserie má původní.

V kabině je třířadé uspořádání pro šest nebo sedm míst podle výběru kupujícího. V šestimístné variantě jsou ve druhé řadě instalovány individuální sedačky s vyšší komfortností (s větráním).

Součástí výbavy je multimediální systém s obrazovkou o úhlopříčce 12,3 palce, systém kamer s kruhovým výhledem.

Ve specifikaci pro Evropskou Unii byly oznámeny dvě motorové verze CX – 80 (o dalších trzích zatím nejsou informace).

Základní konfigurace s názvem E-Skyactiv PHEV je paralelní hybrid s možností dobíjení baterie z externí sítě. Systém obsahuje 2,5 litrový benzínový dvoulitr, elektromotor, 8stupňový“ automat“, lithium-iontovou baterii s kapacitou 17,8 kWh.celkový výkon systému je 327 koní, točivý moment je 500 Nm. Deklarovaná průměrná spotřeba benzínu je 2,0 l / 100 km. hybrid se může pohybovat na čisté elektrické dráze, pravda, dojezd pouhých 53 km.

Alternativou k této variantě je e-Skyactiv D254 se systémem typu „měkký hybrid“. Tento stroj má 3,3 litrový turbodiesel o výkonu 254 koní, kombinovaný se 48voltovým startovacím generátorem a 8stupňovým „automatem“. Průměrná spotřeba nafty je 5,7 l / 100 km.

V obou případech je CX-80 vybaven pohonem všech kol.

Mazda CX-80 se začne prodávat v září 2024.