DoIt Wiki – jak na to

Česká Republika

Zajímové odkazy

Online autobazar a prodej ojetých aut v České republice

Volvo XC90 se vyrábí od roku 2014 (L)

Volvo XC90 se vyrábí od roku 2014 (L)

Vzhledem k tomu, že Volvo Car Group nyní vlastní Čínský Holding Zhejiang Geely Holding se svými 11 miliardami dolarů investic do rozvoje značky, bude správnější mluvit o čínsko-švédském původu druhé generace Volvo XC90. Auto má zcela novou konstrukci-obsahuje více než 90% původních dílů a uzlů. Charakteristickým znakem crossoveru jsou světlomety ve tvaru T, které Volvo označuje jako „Thorovo kladivo“, a nový design emblému automobilky umístěného na mřížce chladiče. V interiéru se hojně používá dřevo, křišťál a kůže — zástupci Volvo tvrdí, že XC90 je nejluxusnějším modelem značky v její historii. Evropská verze crossoveru debutovala v říjnu 2014 na Pařížském autosalonu. Všechny motory, kterými byl XC90 vybaven, jsou 2,0 litrovou „čtyřkou“ nové rodiny s názvem Drive-E.

Uvnitř se XC90 vyznačuje promyšlenou ergonomií a vysokou kvalitou materiálů. Značná část tlačítek v kabině stroje byla odstraněna a jejich funkce nyní plní 9,5 palcový vertikální dotykový displej umístěný ve středové konzoli a je součástí systému Sensus Connect, který umožňuje ovládat hardware vozidla a všechny jeho funkce. V nejdražším provedení je crossover vybaven audio systémem Bowers & Wilkins s 19 reproduktory, 1400W zesilovačem a subwooferem integrovaným do karoserie. Sedmimístný interiér se snadno transformuje, sedadla druhé a třetí řady se skládají a umožňují majiteli Volvo XC90 získat rovnou podlahu se zavazadlovým prostorem. Zajímavé je, že první várka v počtu 1927 (rok založení Volvo) očíslovaných vozů se u prodejců objevila jako speciální série First Edition za cenu přes 90 tisíc eur. K plnohodnotné výbavě se přidávají prvky jako černá Onyx, 21palcová kola a kabina z jantarové Kůže Nappa s vložkami ořechového dřeva. Stroje běžných provedení nabízely obvyklé výbavy Momentum, R-Design a Inscription.

Prodám Volvo XC90 bazar.

V Evropě se prodávaly XC90, ve výkonných variantách vybavené benzínovým motorem T6 (2.0 turbodmychadlem) o výkonu 320-334 koní a 400-440 nm nebo dieselovým motorem D5 (2.0 biturbo) s výkonem 225-240 koní (470-500 Nm). Zvýšenou hospodárností se mohl pochlubit mladší dieselový agregát D4, který nabízel včetně pohonu předních kol a s celkem přijatelným výkonem 190 koní (400 Nm) spotřeboval jen asi 5 litrů paliva na 100 km.střední pozici zaujímá varianta T5 — umožňuje počítat s 250-254 hp (350 Nm). Nejvyšší pozici zaujímá plug-in Hybrid Volvo XC90 T8, který má podobný přeplňovaný motor T6, který pohání přední kola, zatímco zadní kola jsou poháněna elektromotorem o výkonu 82 koní.celkový výkon T8 dosahuje 408 koní, špičkový točivý moment je 640 Nm. V čistě elektrickém režimu může auto ujet až 40 km. zrychlení na „stovku“ hybrid zvládne za 5,6 sekundy (pro srovnání — 6,5 s). T6). Všechny motory jsou vybaveny osmistupňovým automatem Aisin.

Crossover dostal přední odpružení na dvou příčných ramenech z hliníku, zatímco vzadu se používá obvod se středovou pružinou vyrobenou z kompozitních materiálů. Obě odpružení jsou sestavena na silných ocelových rámech. Vůz má kola o průměru až 22 palců, která dodávají jízdním vlastnostem extra tuhost. Volvo XC90 je nabízeno i s pneumatickým odpružením s nastavitelnou clearance a pěti provozními režimy. Všechny modifikace jsou vybaveny systémem pohonu všech kol pomocí spojky Haldex. Pokud jde o rozměry, je nový XC90 delší, širší a nižší než jeho předchůdce a zároveň lehčí. Jeho rozměry: délka 4950 mm, šířka 1923 mm, Výška 1776 mm.Rozvor 2984 mm. objem zavazadlového prostoru — 310 litrů, pokud jsou k dispozici tři řady sedadel, a se dvěma řadami — 671 litrů. Maximální objem je 1899 litrů. Přitom zatížení střechy může být poměrně slušné-až 100 kg.

Nový model XC90 se stal prvním sériovým modelem na světě vybaveným systémem ochrany cestujících při odjezdu auta z trati a komplexem automatického brzdění na křižovatce. První z uvedených zařízení je integrováno do crossoverových sedaček a tlumí vibrace, ke kterým dochází při jízdě na nerovnostech mimo silnici. Na druhé straně automatická brzda zastaví XC90 v případě, že se na křižovatce otočí a proti němu se pohybuje jiné vozidlo, které nezpomaluje, což je poměrně běžná situace.

Vysoká úroveň bezpečnosti, výbavy a komfortu zůstala pro Volvo XC90 nezměněna. Nezvykle jiné. V prémiové třídě bylo vždy něco samozřejmého mít motory V6 nebo dokonce V8. Nyní je na příkladu Volvo XC90 vidět, jak se tento přístup mění ve prospěch přeplňovaných nízkopodlažních motorů, s maximálním „vytlačeným“ výkonem z jednotky objemu. To zase klade zvýšené nároky na provoz. Z nevýhod modelu lze vyčíst nákladnou údržbu a ne nejlepší odhlučnění ve třídě, problémy s ovladatelností. Není nutné počítat ani s vážnými indikátory průchodnosti.