DoIt Wiki – jak na to

Česká Republika

Zajímové odkazy

Online autobazar a prodej ojetých aut v České republice

Mazda 2 2014-2022 (DJ)

Mazda 2 2014-2022 (DJ)

V roce 2019 Mazda modernizuje svůj mladší model Mazda2. Třetí generace se vyrábí od roku 2014. Pro evropský a americký trh se vůz vyrábí v Mexiku, zatímco v Evropě je model představen pouze ve formátu pětidveřového hatchbacku. S restylingem je přední část Mazda2 aktuální styl značky: přepracována je nejen optika, ale také maska chladiče, jejíž chromované ostré konce jakoby „podporují“ zespodu světlomety (ty jsou nyní LED). V předním nárazníku se místo kulatých objevují horizontální LED „mlhovky“. V zadní části jim sekundují chromované vložky nad spodním segmentem z nebarveného černého plastu. Po částečné elektrifikaci benzinových motorů většina verzí dostane provedení typu „měkký hybrid“.

V kabině restylingové Mazda2 se objevuje nové čalounění sedadel z umělé kůže, Vnitřní zrcátko s automatickou antireflexní funkcí. Modernizovaný mediální systém Mazda Connect nyní komunikuje s aplikacemi pro chytré telefony Apple a Android. Ve vrcholných variantách se objevuje i elektricky nastavitelné sedadlo řidiče s pamětí. Mazda mimo jiné upozorňuje, že došlo i k neviditelným změnám: zlepšila se protihluková izolace střechy, dveří zavazadlového prostoru a v prostoru zadních podběhů kol. Jako možnosti jsou k dispozici adaptivní LED světlomety, 360stupňový pozorovací systém a ještě více bezpečnostních prvků.

Prodám Mazda 2 bazar.

Stojí za zmínku, že při výběru pohonných jednotek pro třetí generaci Mazda2 se inženýři nevydali cestou snižování počtu válců a kubatury motorů (tzv. „downsizing“) a zachovali si plnohodnotné čtyřválcové agregáty o objemu 1,5 litru, čímž maximalizovali jejich výkon, hospodárnost a emise. Technologie, které mají obecný název SkyActiv, používají zvýšený kompresní poměr 13:1 a vyšší (s restylingem se zvyšuje na 15: 1), blok válců z hliníkové slitiny, trysky s více otvory a snížené tření. Modely z let 2019-2022 nabízely pro evropského zákazníka tři varianty benzinových motorů o výkonu 75, 90 a 115 koní, s měkkým hybridním systémem, který Mazda nazývá M Hybrid. Všechny motory se vyznačují poměrně vysokým točivým momentem (143 až 151 Nm). Vozy jsou vybaveny 5stupňovou mechanickou převodovkou (zrušena na konci roku 2019) nebo 6stupňovou „mechanikou“ a pro modely Skyactiv-g 90 je nabízena alternativa v podobě 6stupňového „automatu“.

Tradiční zůstává konstrukce závěsů: Macpherson vpředu a napůl závislý vzadu. Po restylingu jsou u Mazda2 vylepšeny tlumiče pro lepší rovnováhu mezi pohodlím a ovladatelností. Objevuje se systém GVC Plus (G-Vectoring Control Plus), který slouží k ovládání vektoru tahu v závislosti na úhlu otáčení kol. Zapojením lehkého brzdění určitých kol technologie usnadňuje výjezd ze zatáček, pomáhá obnovit přímý pohyb, díky čemuž je chování vozu ve vysokých rychlostech stabilnější a bezpečnější. Ve třetí generaci Hatchback výrazně narostl na délku, která je nyní 4065 mm. Šířka karoserie je 1695 mm, Výška 1495 mm.poloměr otáčení je 4,7 metru. Rozvor je 2570 mm (o 80 mm více než u předchozí generace). Objem kufru v pětidveřové Mazda2 je 280 litrů. Se sklopenými zadními sedadly-950 litrů.

Modernizace bezpečnostních systémů v modelu Mazda2 od roku 2020 zahrnuje pokročilý systém automatického nouzového brzdění SCBS (City Emergency Brake Assist) s funkcí detekce chodců, která nyní funguje i v noci a detekuje také vozidla rychlostí až 80 km/h (dříve 30 km/h). Mezi nové funkce patří systém řízení jízdního pruhu, radarová tempomat, rozpoznávání dopravních značek.

Hatchback Mazda2 se vyznačuje sportovností, zvýšenou ovladatelností, krátkým a rychlým řazením — auto je schopno poskytnout potěšení z jízdy. Za zmínku stojí dobrá (i skvělá) výbava v nejvyšší výbavě. Restylingová verze byla výrazně vylepšena z hlediska pohodlí a bezpečnosti. V nové generaci je Hatchback výrazně dražší. Majitelé často kladou nároky na kvalitu plastu v kabině, nízkou clearance, tuhé odpružení.