DoIt Wiki – jak na to

Česká Republika

Zajímové odkazy

Online autobazar a prodej ojetých aut v České republice

Jak jíst zdravě

Vaše stravování se poslední dobou odehrává podle stejných vzorců. Udýchaní doběhnete do fast-foodu, kde si poručíte kalorickou bombu plnou přepáleného tuku. Jindy se zase z posledních sil dovlečete do nejbližšího supermarketu, kde do vozíku bez rozmýšlení naházíte sáčky s instantními jídly, protože nic jiného nemáte čas vařit. Stop!

Je na čase změnit životná styl dříve, než vás přepadnou zdravotní problémy a soustředit se na zdravé stravování. Jeho základem jsou rozmanité druhy potravin, které budete jíst ve vyváženém poměru. Zároveň byste si ale neměli úplně odepírat oblíbená jídla. I když nejsou zcela zdravá, alespoň občas si na nich pochutnat můžete, jinak budou už pouhá slova zdravá strava postrachem pro vaši psychiku.

Čas na jídlo

Především si najděte na jídlo čas. Nikdy neodcházejte z domova bez snídaně, třeba jenom malé. Stačí vám jenom sklenička džusu a rohlík? I to je v pořádku.

Nestihnete kvůli spoustě práce vyrazit ven z kanceláře na oběd? Nevadí, i v tom sebenabitějším dni si pro sebe najděte půlhodinu, kdy budete moci sníst maličkost, aniž by vás přitom někdo neustále rušil. Váš čas vyhrazený k jídlu by měli všichni respektovat. Snažte se jíst v klidu, nespěchat a hlavně dobře žvýkat.

Nepřejídejte se

Nepřejídejte se a jídlo si rozdělujte do menších porcí. Nejhorší je se nacpat a pak dlouho nejíst nic. Jezte pětkrát denně, nevynechávejte dopolední ani odpolední svačiny, stačí sníst ovoce nebo jogurt. Existuje přísloví: Snídani sněz sám, o oběd se rozděl s přítelem a večeři dej nepříteli. Skutečně je dobré jíst hlavně dopoledne a v poledne, ale nevečeřet je chyba. Neposlouchejte mýty typu: Nejez nic po páté hodině odpoledne. Nejdete-li spát v osm hodin, přepadne vás hlad. Večeři nevynechávejte, ale jezte méně. Můžete si ji také rozdělit do dvou částí a ke druhé večeři snít trochu zeleniny.

Pijte, ale s mírou

Nezapomínejte pít. Pitím zbavujete tělo usazených a jedovatých látek. Ideální jsou neslazené vody nebo čaje. Minerálku si můžete dopřát občas, na slazené limonády a alkohol ale raději zapomeňte nebo si je nalijte jenom výjimečně. Dávejte hlavně pozor na složení vody. Vyvarujte se té, která má vysoký obsah sodíku, právě proto volte minerálky jenom jako zpestření. Nechcete-li utrácet spousty peněz za balené vody, pořiďte si filtr na vodu. I voda z kohoutku už je dnes kvalitní.

Na čem si pochutnat

Pochutnávejte si na zelenině a ovoci, nejlépe v syrovém stavu. Zeleninu můžete jíst kdykoli v jakémkoli množství, obsahuje totiž velké vitamíny a žádný cukr. U ovoce ale buďte opatrnější, protože má poměrně vysoký obsah cukru. Sáhněte po něm proto při dopoledních a odpoledních svačinách, ale večer už ho raději vynechte. Odborníci na redukční diety doporučují hlavně jablka a pomeranče.
Maso určitě nevynechávejte. Vybírejte bílé maso, tedy drůbež a ryby. Nevyhýbejte se ani hovězímu, telecímu, občas můžete svůj žaludek potěšit i vepřovou pečínkou, ale pozor, jenom libovou.

Jaké potraviny vynechat

Tuky z jídelníčku úplně nevyřazujte, ale snažte se s nimi šetřit. Pokrm, který plave v tuku je časovanou bombou pro vaše cévy a srdce. Lepší jsou rostlinné tuky než živočišné. Rovnice, že nejlepší je panenský olivový olej, neplatí. Tento olej se hodí do tepelně nezpracovaných jídel, tedy hlavně do salátů. Na pečení si vyberte kvalitní řepkový nebo slunečnicový olej. Vynechte smažení a fritování. Na minimum omezte uzeniny. Chcete-li si je alespoň občas dopřát, vybírejte kvalitní s vysokým obsahem masa (minimálně 70 %), ať svému tělu dopřejete kvalitu s minimem konzervantů a náhražek. A hlavně čtěte složení všech potravin.

Helena Stejskalová