Zajímové odkazy

Online autobazar a prodej ojetých aut v České republice

Jak poslat balík poštou

Snad každý z nás se někdy dostane do situace, kdy bude muset poslat balík poštou, ne všichni se však v rozmanitých druzích zásilek vyznají. A právě proto Vám přinášíme následující článek, ve kterém zjistíte, jak poslat balík poštou – rychle, výhodně a účelně.

Zasílání obyčejného balíku

Nejčastěji se setkáváme se zasíláním obyčejného balíku, ve kterém lze poslat malé i větší předměty, neměly by však mít vysokou finanční hodnotu. Při podání ani příjmu této zásilky nedostanete potvrzení, důležité je rovněž vědět, že za ztrátu či poškození v tomto případě pošta neodpovídá. Výhodou je zde spíše nižší cena – za zaslání obyčejného balíku zaplatíte částku od 52 Kč (max. 2 kg) do 122 Kč (max. 20 kg).

Zasílání cenného balíku

V cenném balíku lze (na rozdíl od obyčejného) zasílat hodnotné zboží. Tím mohou být například šperky, drahé kovy i samotné finanční částky nebo cenné listiny. Pošta v tomto případě za zásilku rovněž odpovídá až do výše udané ceny, na kterou Vy sami balík oceníte. Finanční částka zaplacená za zaslání se zde pohybuje od 73 Kč do 151 Kč, rovněž je možné za příplatek nechat vypsat tzv. dodejku, díky které budete upozorněni v okamžiku, kdy příjemce balík obdrží. Mimo to můžete v rámci doplňkových služeb využít dobírky či zaslání „do vlastních rukou“.
Důležitou zmínkou pro zasílání cenného balíku je také to, že ač ocenění zásilky závisí na Vás, za vyšší cenu pochopitelně připlácíte – nejedná se však o velké finanční částky.

Posíláme balík do zahraničí

Oba výše uvedené typy zásilek samozřejmě fungují i v rámci zahraničních služeb, počítat zde však musíte rovněž s příplatkem. Stejně tak zde fungují i přísnější pravidla pro obsah balíku, proto v případě potřeby neváhejte a pročtěte seznam, který na svých stránkách uveřejňuje Česká pošta.

Kde koupit balík?

Pokud Vám doma neleží nic, co by šlo jako balík samotný využít (papírový box bez potisků a nápisů), je vhodné přímo od pošty zakoupit kartonovou krabici, kterou na všech svých pobočkách nabízejí v různých velikostech. Nejmenší rozměr kartonového balíku je 250 x 175 x 100 mm a vyjde Vás na 18 Kč, největší je zase velikost 500 x 300 x 200 mm, za kterou zaplatíte 30 Kč.